Sıcak İçeceklerin Faydaları

0

Siyah Çay: Ülkemizde yaz kış en çok tercih edilen içeceklerden biridir. Özellikle yemeklerden sonra içilen çayın yeri bir başkadır, bir nevi keyif içeceğidir. Uzmanların açıklamalarına göre günde 2 bardak çay kalp krizi riskini azaltıyor.

Yeşil Çay: Son yıllarda ülkemizde ve dünyada yeşil çayın popülaritesi her geçen gün daha fazla artmaya başladı. Yeşil çayın antioksidan deposu olduğu uzmanlar tarafından vurgulanırken, kanser hücrelerinin gelişimini önlemekte önemli bir rolü olduğu belirtilmiştir. Stresi azaltır ve yaşlanmayı geciktirir.Salep: Kış aylarının en leziz içeceklerinden biridir, üstüne mis gibi tarçın döküldüğündeyse tadına doyulmaz. Hazmı kolaylaştıran salep özellikle mide rahatsızlıklarına çok iyi gelir. Öksürük ve bronşit hastalıklarında önerilir ve regli dönemini düzenler.

Ihlamur: Kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve soğuk algınlığında tercih edilir. İçine bir miktar bal karıştırılıp tüketilirse mide ülserine de faydalıdır. Yatıştırıcı etkisi bulunmakla birlikte kansızlığa da yararlıdır.

Ada Çayı: İçinde yüksek miktarda antioksidan bulunduran bitkiler arasındadır. Antibiyotik etkisi yaratan ada çayı, bağışıklık sistemini güçlendirir, grip ve nezle gibi hastalıklara karşı önleminizi almanızı sağlar. Mide ve bağırsak gazlarını gidermekle birlikte hazmı kolaylaştırır, bademcik iltihabına, sinir hastalıklarına, dolaşım sistemine faydası vardır.

Kuşburnu: İçeriğinde A, C, B1 ve B12 vitaminlerini bulunduran kuşburnu çayı, vücudu kış hastalıklarından korur, şeker hastalığına ve göz hastalıklarına iyi gelir, kanın temizlenmesi, romatizma ağrıları ve bağırsağı yumuşatmaya karşı faydalıdır.

Elma Çayı: Lezzetli aromasının yanında birçok faydalı özelliğe sahiptir. Vücuttan toksinlerin atılmasının yanı sıra, nefes darlığına, karaciğer hastalıklarına ve baş ağrısına iyi gelir. Cildi güzelleştirir.

Limon Çayı: İçinde birçok vitamini bulunduran limon çayı, tansiyonu düşürmeye, sinir sisteminin yatışmasına, idrar sökmeye, mide bulantısı ve böbrek tıkanıklıklarına karşı yararlı bir içecektir.

Anason Çayı: Beyin yorgunluğunu giderir ve migren ağrısını hafifletir. Regli döneminin düzenlemesini ve ishalin kesilmesini sağlar. Kan dolaşımını düzenler.

Melisa Çayı: Sinir sistemine bağlı sorunlara, çarpıntı, huzursuzluk, baş dönmesine iyi gelir ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Diş ağrısı ve baş ağrısını dindirir.

Biberiye Çayı: Mide krampları, safra kesesi, kronik güçsüzlük, bağırsak rahatsızlıkları, romatizma ve sinirsel rahatsızlıklara karşı etkilidir.

Rezene Çayı: Özellikle bebeklerin gazlı olduğu dönemlerde kullanılan çay çeşitlerinden biridir. Soğuk algınlığında, idrar yolları iltihabında, böbrek taşı için ve mide rahatsızlıklarında tercih edebilirsiniz.

Papatya Çayı: İçimi rahat ve baharı hatırlatan papatya çayı, mide, bağırsak ve deri iltihaplarına iyi gelmekle birlikte iştah açıcı, gaz söktürücü ve solunum yolu ağrılarına faydalı olma özelliğine sahiptir.

Boza: Kış aylarının en farklı en özel içeceklerinden birisidir. Soğuk havada evimizde otururken dışarıdan “çaycı” ya da “kahveci” diye bağıran birine hiç rastlamadık şimdiye kadar… Bu yüzden bozanın yeri bir başkadır, nostaljik bir içecektir. Darı irmiği, süt ve şekerden yapılır. İçeriğinde, A,B,C ve E vitaminlerini barındıran boza, bağırsak florasını düzenler ve süt yapıcı özelliğe sahiptir. Özellikle emzikli kadınlara tavsiye edilir.

Kahve: “Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır.” Birçok çeşide sahip olan kahve, içeriğindeki antioksidanlarla kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir. Kalp hastalıklarına koruyucu olduğu fakat fazlası tüketildiğinde zararlı olacağı uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Yararı olduğu kadar, zararı da olduğu belirtilen kahvenin günde en fazla 2 fincan tüketilmesi önerilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz